Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir turizm merkezidir. Burası; Kuzey Amerika’daki en büyük ve dünyanın altıncı en büyük şelalesidir. Niagara Şelalesi, ABD’nin New York eyaletinde ve Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan Niagara Nehri üzerindeki bir dizi büyük şelaledir. Şelaleler, New York’un 27 km kuzeybatısında ve Toronto’nun 121 km güneydoğusunda yer alır. Burası Büyük Göller Su Yolu’nun güney ucunu oluşturmaktadır. Niagara Şelalesi hem güzelliği hem de hidroelektrik güç kaynağı olmasıyla ünlüdür.

Niagara Şelaleleri, son buzul çağında; buzullar çekildiğinde ve Erie Gölü ile Ontario Gölü’nden gelen suyun Niagara Nehri’nin aşağı drenaj sistemine dahil olmasıyla oluşmuştur. Burada nehir, yaklaşık 10 bin yıl öncesine kadar Buzul Gölü Tonawanda için doğal bir drenajdı. Sonrasındaki jeolojik oluşumlar neticesinde günümüzde görünümüne kavuştu. Burası dünyada ünlü bir şelale olduğu kadar; doğal güzelliğiyle de dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Ziyaretçilerini büyüleyen bir atmosfere sahip olan Niagara Şelalesi dünya çapında ünlü olan bir gezi rotası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Niagara Şelalesi Tarihi

Niagara şelalesi tarihinde Niagara Şelalesi, Niagara Nehri üzerindeki yer alan bir dizi şelaleden oluşur. 1679 yılında Louis de la Porte de Louvigny de Montigny, ailesiyle birlikte Niagara Şelalesi’ni ziyaret etmiştir. Burayı ziyaret ettiğinde tuttuğu günlükte burasını; “dünyanın en güzel şelalesi” olarak tanımladı. Bu tarihten sonra şelalenin dünyada tanınmaya başladığını ifade edebiliriz. Niagara Şelalesinin geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde hep dikkat çekici bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Şelaleler, Wisconsin buzullaşmasının sonunda buzullar çekildiğinde ve yeni oluşan Büyük Göllerden gelen suyun; Niagara Kayalığı boyunca Atlantik Okyanusu’na giden bir yol açtığında oluştu. Bu şelaleler; olağanüstü yüksek olmasa da çok geniş olmasıyla ün yapmıştır. Bir de her dakika zirve hattından yüksek akışla düşen 168 bin metreküpten fazla suyun bulunmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Niagara Nehri, 10 bin yıldan uzun bir süre önce son Buzul Çağı’nda buzul hareketiyle oluşmuş bir nehirdir. O zamandan beri akan bu nehir; mükemmel manzarasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Niagara Şelalesi, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri sınırındaki Niagara Nehri’nin her iki kıyısında yer alan ünlü bir turistik cazibe merkezidir. Şelalenin her iki yakasını da görmek için Niagara Nehri’nde tekne gezintisine çıkabilirsiniz. Hatta yakınlardaki birçok restorandan birinde yerel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Niagara Şelalesi Nerededir?

Niagara şelalesi nerededir? Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’nın doğusunda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki sınırda yer alır. Niagara Nehri üzerinde bulunan bu şelaleler; New York şehrinin yaklaşık 320 km uzaklıkta yer alır.  New York’un kuzeybatısında yer alan bu şelale yılın hemen her mevsiminde ilgi çeken bir gezi alanıdır.  Niagara Şelaleleri, üzerinden akan büyük su hacmiyle ünlüdür. Bu arada; Niagara’ya dünyadaki diğer tüm şelalelerden dört kat daha fazla su döküldüğü tahmin ediliyor.

Niagara Şelalesi, dünyanın en ünlü doğa harikalarından birisidir. Şelaleler, Erie Gölü’nden Ontario Gölü’ne akan Niagara Nehri üzerinde yer almaktadır. Niagara Nehri’nin toplam uzunluğu yaklaşık 350 km’dir. Şelalenin üst kısımları, Erie Gölü’nü Ontario Gölü’ne akıttığı Güney Ontario bölgesindedir. Nehir daha sonra Niagara Şelalesi’nden kuzeye ve Buffalo, New York bölgesindeki; Erie Gölü’ne akar. Böylece geniş bir hat boyunca pek çok etkiyeci şelale ortaya çıkar.

Niagara Şelalesinin Özellikleri

Niagara Şelaleleri, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uluslararası sınırı aşan üç şelalenin ortak adıdır. Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’daki en büyük ve dünyadaki ikinci en büyük şelaledir. Bu şelale, Erie Gölü’nden Ontario Gölü’ne akan Niagara Nehri tarafından beslenir. Horseshoe Falls sınırın Kanada tarafında, American Falls ise New York tarafında yer alan şelale; yılın hemen her mevsimi ziyaretçilerini kendisine çekiyor.

Niagara Şelalesi, Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edildiğinden her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Burası ziyaret eden insanlar, muhteşem manzaralar görebilecek ve bu doğal cazibe hakkında ilginç bilgileri öğrenebileceklerdir. Burası sadece manzarasıyla değil; farklı aktivite olanaklarıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Niagara Şelalesi; dünyadaki en etkileyici doğa olaylarına ev sahipliği yapıyor. Kanada’nın bir sembolü olmakla birlikte hemen her yıl milyonlarca turisti çekebilen bir gezi rotası olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Niagara Şelaleleri, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sınırda yer almaktadır. Bu şelalelerin Kanada kısmına Horseshoe Falls denir. Şelalelerin toplam su akışının yaklaşık %60’ı Kanada kısmında yer alır. ABD tarafı, Horseshoe Şelalesi’nden %10 daha küçük olan American Falls olarak adlandırılır.

Niagara Şelalesi, burasını benzersiz kılan birçok farklı özelliğe sahiptir. İnsanlar buraya dünyanın en büyük doğa harikalarından birini görmek için gelirler. Burası; Niagara Escarpment kaya oluşumu üzerinde yaklaşık 100 km boyunca akan üç şelaleden oluşur. Burasının ortaya çıkmasında erozyon sürecinin etkisi oldukça fazladır. Bölgede yer alan zayıf kayalıklar; Niagara Nehri geçidinin üzerinde devasa uçurumlar oluşturarak, günümüzdeki şelalelerin oluşumu tetikledi.

Niagara Şelalesine Nasıl Gidilir?

Niagara şelalesine nasıl gidilir? Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’nın doğusundaki Niagara Nehri üzerinde, ABD’nin New York eyaleti ile Kanada’nın Ontario eyaleti arasındaki sınırda bulunan büyük bir şelale olarak dikkat çekici bir gezi rotasıdır. Kuzey Amerika’daki en büyük şelalelerden birisi olmakla birlikte saniyede 168 bin m3 üzerindeki etkileyici akış hızıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ziyaretçiler, yaşadıkları yere bağlı olarak Niagara Şelalesi’ne araba, otobüs veya trenle gidebilirler. Niagara Şelalesi, dünyanın dört bir yanından yılda yaklaşık 12 milyon ziyaretçi çekmektedir. Şelalenin sadece bir tarafını veya her iki tarafını sadece gezi amaçlı ziyaret eden turistler veya Kanada veya New York Eyaleti gibi başka bir ülkeden Niagara Şelaleleri’nin her iki tarafını görmek için karşıya geçen turistler bu sayıya dahil değildir.

Niagara Şelalesi’ne gitmeyi isteyenler Toronto bölgesinden özel araçlarla 2 saatlik bir zaman diliminde buraya varabilirler. Hatta New York eyaletine bağlı bir kent olan Buffalo’dan da yarım saat mesafede yer alan bu şelaleler; pratik bir şekilde ulaşımın sağlandığı bir gezi rotası olarak karşımıza çıkar. Şayet New York’tan Niagara Şelalesine gitmeyi isterseniz; 8 saatlik bir zaman diliminde buraya ulaşabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında dünya harikası olarak tanımlanan bu şelaleye özel aracınızla; otobüs ya da trenle de ulaşabilirsiniz.

Niagara Şelalesi Ziyaret Saatleri

Niagara şelalesi ziyaret saatleri sınırlaması yoktur. Şelale 7 gün 24 saat süreyle ziyarete açıktır. Burası yazları ılık ve kış ayları da soğuk olan bir iklime sahiptir. Kış aylarında -11 dereceye kadar sıcaklık düşerken; yaz aylarında da sıcaklık değeri 36 dereceye kadar çıkmaktadır. Burasını ziyaret etmek isteyenler açısından en uygun zaman dilimi Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Çünkü bu aylarda sıcaklık değerleri ortalama 25 derece civarındadır. Bu da çok daha konforlu bir gezi rotasının tadını çıkarmanız anlamına gelir.

Niagara Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Günümüz itibariyle Niagara Şelalesi giriş ücreti alınmaz. Ancak şelalede düzenlenen farklı etkinliklere katılmayı isterseniz; ücret ödemeniz gerekir. Ziyaretçilerine her zaman harika bir manzara sunan Niagara Şelalesi dünyanın hemen her yerinden ziyaretçi çeken; doğal güzellik alanıdır. Burada farklı aktivitelere dahil olarak keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.