Aşıklar Şelalesi

Aşıklar Şelalesi İzmir ilinin Dikili ilçesinde yer alıyor. Nebiler Şelalesi olarak da bilinen bu şelale; oldukça popüler bir kamp alanı olarak karşımıza çıkıyor. İzmir kent merkezine 128 km mesafede yer alan çağlayanın Nebiler köyü mevkiine yakın bir konumda yer aldığı biliniyor. Tatilcilerin uğrak alanı olarak karşımıza çıkan bu şelale; ziyaretçilerine unutulmaz bir kamp deneyimi sunmasıyla tanınmaktadır. Ormanlık alanın içerisinde yer alan bu gezi alanı; harika bir manzaraya da sahiptir.

Ormanlık bir alana konumlanan kamp alanının hemen her mevsim ilgi odağıdır. Özellikle yaz aylarında gezginlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bu gezi rotası; dinlendirici atmosferiyle de adından sıklıkla söz ettiriyor. Tatilcilerin uğrak yeri olara dikkatleri üzerine çeken Nebiler Şelalesi; yeşillikler ortasında mükemmel bir atmosfere sahiptir. Buraya geldiğiniz zaman birbirinden harika doğal manzaraları deneyimleniz mümkün! Günübirlik piknikçilerle kampçıların uğrak bir alanı olan şelalenin; dinlendirici bir gezi rotası olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz.

Şayet Aşıklar Şelalesi’nde çadır kuracaksanız mutlaka piknikçilere daha uzan bir mesafede olmanızda yarar var. Çünkü böylece daha sakin bir ortamda kamp yapma fırsatını elde edersiniz. Burası sessiz ve sakin bir ortamda kamp yapmayı isteyenler için mükemmel bir gezi rotası olduğundan oldukça popüler bir konumda yer alıyor. Nispeten merkezi konumda yer alan şelaleye ulaşımsa oldukça kolaydır. Hem toplu ulaşım hem de kendi aracınızla gidebileceğiniz bu şelale her zaman ilgi odağı olmayı başarmış bir gezi rotasıdır.

Aşıklar Şelalesi Nerededir?

Aşıklar şelalesi nerededir? İzmir şehir merkezine 128 km mesafede yer alan Aşıklar Şelalesi; Dikili ilçesinin sınırları içerisinde yer alır. Nebiler Köyü mevkiinde bulunan şelale; Ege Bölgesindedir. Hemen her mevsim ziyaretçilerin uğrak bir gezi alanı olan Nebiler Şelalesi; kampçılar arasında oldukça popülerdir. Sakin ve huzurlu bir ortamda kamp ya da piknik yapmayı isteyenlere özel harika bir gezi rotası konumda yer alan şelalenin mükemmel bir manzaraya sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Yeşilliğin ortasında serin sularıyla dikkatleri üzerine çeken şelale, ülkemizde ün yapmış olan gezi rotalarından bir tanesi olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Tam olarak unutulmaz bir kamp deneyimi konusunda Aşıklar Şelalesi her zaman iddialı bir konuma sahiptir. Burası sadece şelalesiyle değil yakın konumda yer alan farklı mağara ve çağlayanlarla da ilgi odağı oluyor. Keşfedilmeyi bekleyen pek çok farklı doğal güzellik alanına ev sahipliği yapan Nebiler Şelalesi; mükemmel bir atmosferi ziyaretçileriyle buluşturuyor. Hemen suyun eteğinde çadır kurabileceğiniz bu şelale yazın bulantıcı sıcak havasından kaçabileceğiniz bir gezi alanı olarak da her zaman popüler bir konumda yer alıyor. Kampçılar açısından ideal bir kamp rotası olan şelalenin eşsiz manzaralara ev sahipliği yaptığını da ifade edebiliriz.

Aşıklar Şelalesinin Özellikleri

Aşıklar Şelalesi yemyeşil çınar ağaçlarının ortasında yer alan bir gezi alanı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Şelaleye ulaşmak istediğinizde 86 basamaktan oluşan bir ahşap merdivenden inmeniz gerekiyor. Sıcak havalarda serinlemek istediğiniz zaman mükemmel bir gezi rotası olarak karşımıza çıkan Nebiler Şelalesi; uzak yoldan gelenlerin dinlenebileceği bir restorana da sahip. Çağlayan döküldüğü yerde bir de gölet oluştuğundan burada yüzerek, keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Şelalede yer alan göletin çevresinde balıklarla su kaplumbağaları da bulunuyor. Böylece doğal hayatı deneyimle fırsatını da yakalıyorsunuz. Yaz ayları itibariyle yüksekliği 1 metre civarında olan gölette serinlemeniz de mümkün! Bu arada zemin biraz kaygan olduğundan suya girerken dikkatli olmakta fayda vardır. Bir de buraya çok yakın konumda yer alan Ağlayan Mağara; ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı fazlasıyla başarıyor. Bu mağaraya gitmek için sadece 10 dakikalık bir yürüyüş yapmanız yeterli oluyor. Sonrasında harika bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Aşıklar Şelalesine geldiği zaman Ece Çağlayanı ile Sümeyra Şelalesini de keşfedebilirsiniz. Her iki gezi alanı da Nebiler Şelalesine yakın bir konumda yer alıyor. Buralarda tarihi kalıntıları görmeniz de mümkün. Buz gibi suyuyla ön plana çıkan şelalenin aynı zamanda dinlendirici bir atmosfere sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bununla birlikte bu şelalede kamp yapacaksanız; WX, restoran ve ateş yakma alanı gibi özelliklerden de yararlanabilirsiniz. Bu arada şelaleye yakın konumda herhangi bir elektrik kaynağının bulunmadığını hatırlatmakta fayda var. Bir de telefon sinyalleri düşse de telefonla konuşmak konusunda bir sorun yaşmazsınız.

Aşıklar Şelalesinin Efsanesi

Her zaman harika bir gezi rotası olarak karşımıza çıkan Aşıklar Şelalesi efsanesiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Efsaneye göre bir peri padişahının kızı olan Sümeyra; yakın bir köyde yer alan Yörük Ali’ye aşık olur. Tabi Yörük Ali de Sümeyra’ya aşık olur. Ancak Sümeyra’nın babası; kızını bir ölümlüyle evlendirmeyi istemez. Çaresiz kalan iki aşık her gün gizli bir şekilde Nebiler Vadisinde bulunan çınar ağacının altında buluşurlar. Bu iki aşık burada birbirlerine sarılır; saatlerce ağlaşırlar.

Peri padişahı kızıyla Yörük Ali’nin gizlice buluştuklarını öğrenir. Sonrasında askerlerine emir vererek, aşıkları yakalamasını ister. Esasında amacı Yörük Ali’yi yakalamaktır. Askerle aşıkları tam yakalayacakken aşıkların buluştuğu çınar ağacı ortadan ikiye ayrılarak; aşıkları içine alır. Yaşanılan bu mucize sonrasında peri padişahı da insafa gelecektir. Bu arada aşıklar aşklarının sonsuza kadar sürmesi için tanrıya dua ettikleri için tanrı da onları kayalıklardan akan bir şelaleye çevirecektir. Peri padişahıysa şelalenin yukarısında yer alan ağlayan mağaraya çekilir.

Aşıklar Şelalesine Nasıl Gidilir?

Aşıklar şelalesine nasıl gidilir? Şayet Aşıklar Şelalesine gidecekseniz, Dikili ilçe merkezi yolu üzerinden buraya ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinden Şehir Sami Akbulut konumuna doğru hareket ederek; kuzeydoğu tarafına ilerledikten sonra; İzmir Çanakkale yolundan sağa doğru dönmelisiniz. Buradan Nebiler Köyüne doğru ilerlediğiniz zaman Aşıklar Şelalesine ulaşmış olursunuz. Şayet toplu taşıma ile bu şelaleye gitmek isterseniz; Dikili ilçesinde ter alan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Aşıklar Şelalesi Ziyaret Saatleri

Aşıklar Şelalesi haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Aşıklar şelalesi ziyaret saatleri saat 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu şelalede kamp da yapabilirsiniz.  Bu arada kamp ateşi yakarak lezzetli yemekler de pişirebilirsiniz. Denize sadece 10 km mesafede yer alan Nebiler Şelalesi; farklı aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz bir gezi rotası olarak ön plana çıkmaktadır. Burası trekking yapmayı isteyen ve bisiklet sürüşünü sevenler için mükemmel bir destinasyondur.

Aşıklar Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Aşıklar Şelalesine geldiğiniz zaman giriş amacınıza bağlı olarak karşınıza farklı Aşıklar şelalesi giriş ücreti seçenekleri çıkar. Mesela sadece piknik yapacaksanız 20 TL giriş ücreti ödersiniz. Ancak çadır kuracaksanız 50 TL ücret talep edilecektir. Bu arada şelale bölgesinde çadır kurmayı planlıyorsanız herhangi bir giriş ücreti ödemezsiniz. Burası mükemmel manzarası ve dinlendirici atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken harika bir gezi rotası olarak her zaman popülerliğini koruyor.

Aşıklar Şelalesinde çadır kampı yapacaksanız, mangal keyfi de yapabilirsiniz. Ormanın derinliklerine yürüyüşler gerçekleştirerek temiz havanın keyfini sürebilirsiniz. Yine bölgede keşfetmeyi bekleyen manzaraları seyredebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf makinenizi yanınıza alarak harika fotoğraflara da imza atma fırsatını elde edebilirsiniz. Bu arada Aşıklar Şelalesine gelecekseniz elektrik kaynağını da yanınıza almanızı tavsiye ediyoruz.