Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi Eskişehir ilinin en bilinen gezi rotalarından birisidir. Doğayla iç içe olan bu şelale; Mihaluçcık ilçesinde yer alır. İsmini yakındaki Gürleyik Çayından alan bu doğal güzellik alanı; her zaman ziyaretçilerin de ilgi odağı olmayı başarıyor. Milli park olarak ilan edilen bu şelalenin özellikle kampçıların uğrak alanı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Koruma altında bulunan şelalenin ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olduğu biliniyor.

Doğal manzarası ve eşsiz atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken Eskişehir Gürleyik Şelalesi; ziyaretçilerine mükemmel bir görsellik sunuyor. Mavi ve yeşil rengin bir arada bulundu şelalenin özellikle yaz aylarında yoğun bir düzeyde ziyaretçi çektiğini ifade edebiliriz. Şehir merkezine 120 mesafede yer alan Gürleyik Şelalesine; virajlı yollarla ulaşmak mümkün. Mihalıççık ilçesine de 27 km mesafesi bulunan bu eşsiz doğal harikasının her zaman ilgi odağı bir bölge olduğu biliniyor.

Gürleyik Şelalesi Tarihi

Gürleyik şelalesi tarihinde Eskişehir Mihalıçcık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gürleyik Şelalesi; 39°59′17″K 31°20′27″D koordinatlarında bulunuyor. Piknik alanı ve gezi alanı olarak karşımıza çıkan bu çağlayan geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde her zaman popüler bir destinasyon olarak karşımıza çıkıyor. Ziyaretçilerine harika bir deneyim vaat eden çağlayanın mükemmel bir manzarası bulunuyor. Bu durumun doğal sonucu olarak her zaman popüler bir gezi alanı olan çağlayan özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğruyor.

Gürleyik Şelalesi Nerededir?

Gürleyik şelalesi nerededir? Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı Gürleyik Köyünün güneyinde yer alan şelale; hemen her zaman ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Koruma altında olan bölgenin gelecek nesillere aktarılması için özel bir önem gösterildiği biliniyor. Piknik alanı olarak da dikkatleri üzerine çeken çağlayan hem Eskişehir’den hem de çevre illerden çokça ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

Sevdiklerinizle birlikte güzel bir şekilde vakit geçirmek ve doğanın keyfini çıkarmayı istediğiniz zaman Gürleyik Şelalesinin mükemmel bir destinasyon olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Buraya günü birlikte olarak gidebileceğiniz gibi isterseniz çadırınızı yanınıza alarak kamp da yapabilirsiniz. Ziyaretçilerine mükemmel bir doğal güzellik manzarası vaat eden çağlayanın ülkemizin önde gelen şelalelerinden birisi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Gürleyik Şelalesinin Özellikleri

Yüksekliği 4 metre kadar olan ve derinliği de 4 metre kadar olan Gürleyik Şelalesi özellikle doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Saymakla bitmeyen pek çok farklı özelliğe sahip olan çağlayanın Ankara ve Eskişehir gibi kentlere yakın olması ziyaretçi sayısını da arttırıyor. Yaz aylarının başlamasıyla birlikte ziyaretçi sayısı da artış gösteren çağlayanın sonbahar mevsiminin sonuna kadar ziyaretçilerin uğrak bir rotası olduğunu ifade edebiliriz.

Sularını bir dereden alan çağlayanın özellikle yaz mevsiminde yüzmek isteyenlere mükemmel seçenekler sunduğu biliniyor. Hemen her mevsim çokça ziyaretçiyi kendisine çeken şelale aynı zamanda kampçıların da uğrak alanlarından birisidir. Burası sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de ilgisini çeken bir çağlayan olarak oldukça popüler bir konumda yer alıyor.

Tertemiz suyunu ve yüzemeye müsait olan göletiyle dikkatleri üzerine çeken Gürleyip Şelalesi, mükemmel bir manzaraya da sahip! Buraya gittiğiniz zaman çağlayana yakın konumda yer alan büfelerden yiyecek de alabilirsiniz. Dolayısıyla yiyecek ve içecek konusunda pek zorlanmayacağınız şelalenin aynı zamanda ziyaretçilerine huzurlu bir ortam vaat ettiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Macera severler açısından da mükemmel bir destinasyon olan bu gezi alanı aynı zamanda buz gibi sularıyla da ün yapmış durumdadır.

Doğa yürüyüşü yapmak ya da yüzmek istediğiniz zaman mükemmel bir gezi rotası olarak karşımıza çıkan Gürleyik Şelalesi; hafta sonları piknik yapmak için de ideal bir özelliğe sahiptir. Hafta içi nispeten daha sakin olan çağlayanın hafta sonlarında daha kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Farklı su sporlarının yapılabilmesine olanak tanıyan şelalenin, yaz aylarında oldukça yoğun bir gezi alanı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Gürleyik Şelalesine Nasıl Gidilir?

Gürleyik şelalesine nasıl gidilir? Gezi rotası olarak pek çok farklı şehre yakın konumda yer alan Gürleyik Şelalesi; Eskişehir’e sadece 120 km mesafede yer alırken; Mihalıççık ilçesine de 27 km mesafede bulunuyor. Eskişehir ile Ankara yolu üzerinde yer alan çağlayanın ulaşım rotası bakımından ideal bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Eskişehir- Ankara Karayolunda yunus Emre Türbesinden döndüğünüzde sol tarafınıza kalan şelaleye Mihalıççık ilçesinde yer alan minibüs ve otobüs seferleriyle de ulaşabilirsiniz. Ulaşım konusunda pratik bir lokasyona sahip olan bu şelaleye kendi aracınızla da ulaşabilirsiniz.

Piknik alanı ve çağlayan olarak ön plana çıkan Gürleyik Şelasi; Ankara’dan Nallıhan istikametine giden karayolu vasıtasıyla ulaşabileceğiniz bir gezi alanıdır. Koruma altında yer alan bölgenin girişinin ücretli olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bir de kendi aracınızla buraya geldiğiniz zaman tam şelalenin kıyısına kadar gitme imkanınız bulunmuyor. Bölgede ter alan otoparka aracınızı park ettikten sonra yürümeniz gerekiyor. Ayrıca aracınızı gelişigüzel yol kenarına park ederseniz, para cezası alma olasılığınız da yüksektir. Şayet aracınızla şelaleye gidecek olursanız çağlayana 100 metre yakında yer alan otoparka aracınızı park edebilirsiniz.

Gürleyik Şelalesi Ziyaret Saatleri

Ziyaretçilerine mükemmel bir deneyim sunan Gürleyik Şelalesi her zaman ilgi odağı olmayı başaran bir gezi rotasıdır. Tam anlamıyla doğal bir havuz olarak karşımıza çıkan şelalenin hemen her mevsim ziyaretçisi bulunuyor. Özellikle yaz aylarıyla birlikte harika bir gezi rotası olarak karşımıza çıkan şelalenin herhangi bir ziyaret kısıtlaması bulunmuyor. Yani isterseniz hafta içi isterseniz hafta sonu bu gezi alanını rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Adeta saklı bir cenneti andıran bu şelale çevre illerden de çokça ziyaretçiyi kendisine çekmeyi fazlasıyla başarıyor.

Gürleyik şelalesi ziyaret saatleri için herhangi bir kısıtlaması da bulunmayan şelalenin göz alıcı bir atmosfere sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Harika bir doğal güzellik alanını keşfetmeyi isteyen hemen herkes bu doğal cenneti ziyaret etmesi mümkün! Eskişehir’in gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer alan şelalenin günün her saatinde ziyaretçilere açık olduğunu biliyoruz. Rahat bir nefes alabileceğiniz dinlendirici bir atmosfer bulabileceğiniz Gürleyik Şelalesi; mükemmel bir gezi rotası olarak oldukça popüler bir konumda yer alıyor.

Gürleyik Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şayet Gürleyik Şelalesine gitmeyi planlıyorsanız Gürleyik şelalesi giriş ücreti olarak herhangi bir ücret ödemeyeceğinizi bilmenizi isteriz. Bunun yerine aracınızı bölgeye yakın bir yere park ettiğiniz zaman 10 TL gibi bir park ücreti ödersiniz. Bu arada aracınızı otoparka değil de gelişi güzel yol kenarına park ederseniz; trafik cezası yeme olasılığınızın oldukça yüksek olacağını da özellikle belirtmeyi isteriz. Buraya gittiğinizde aracınızı otoparka park edip; 100 metre kadar alt tarafa yürüyerek çağlayana ulaşabilirsiniz.

Tam anlamıyla doğal bir güzellik alanı olarak karşımıza çıkan Gürleyik Şelalesi; özellikle resmi tatil dönemlerinde vs çok kalabalık olabiliyor. Günün hemen her saatinde mangalınızı alıp ailenizle birlikte piknik yapmaya gidebileceğiniz bu gezi rotası; saklı bir cennet gibi harika özellikleri içeriğinde barındırıyor. İsterseniz serin suların da tadını çıkarabileceğiniz bu çağlayan ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Böylece tam olarak unutulmaz bir hafta sonu geçirmenize destek olan çağlayanı istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.